posilovani-fitness.cz
Články o výživě.
Články o tréninku.
Články jak cvičit.
Úvod | Trénink | Specializace posilování trapézů

REKLAMA

 

Specializace posilování trapézů

Trapézové svaly se zapojují při tréninku zádových svalů pro svoje anatomické rozložení. Skládají se ze tří svalů (horní, střední a spodní sval trapézový).

Střední a spodní část trapézového svalu se zapojuje do cvičení při provádění cviků na zádové svaly. Samostatné cviky je tedy nutné zařazovat především na horní část trapézových svalů, které snesou poměrně vysoké zatížení. Bez rozvinuté horní části tohoto svalu vypadají zádové a deltové svaly neúplné.

Pro budování masivních trapézů je nutné zařazovat do tréninku tyto dva příslušné cviky, které nejvíce zatěžují horní část trapézového svalu:

  • Zvedání ramen ve stoji s velkou činkou
  • Zvedání ramen ve stoji s jednoručkami

Trapézové svaly je vhodné procvičovat v tréninku se zádovými svaly či je možné tuto partii řadit i do tréninku s prsními svaly. Trapézové svaly potřebují pro svojí regeneraci 3-4 dny, tedy je možné je zatížit v cyklovaném tréninku jednou za týden, aby měli dostatek času pro svojí regeneraci. Počty opakování je vhodné volit střední až vyšší. Někteří sportovci mají lepší zkušenosti s vyššími počty opakování kolem 15-20, kdy jejich trapézy začaly efektivně růst. Pro získání síly je však nutné věnovat pozornost i středním počtům opakování kolem 8-10.

Trénink trapézů

Cvik Série x Opakování
Zvedání ramen ve stoji s velkou činkou 3 x 8 - 10
Zvedání ramen ve stoji s jednoručkami 3 x 15 - 20

Není vhodné trapézové svaly procvičovat například při tréninku nohou či jiné svalové partie, kde by byl porušen fleshing systém. Před samotným cvičením je nutné kvalitní zahřátí a protažení svalů, aby nedošlo ke zbytečnému zranění. Po tréninku je vhodné opět trapézové svaly mírně protáhnout, aby se ve svalu uvolnilo napětí.

REKLAMA

 

Copyright © 2017 posilovani-fitness.eu | info@posilovani-fitness.eu | Odkazy: LEVNÉ PROTEINY | SPORTOVNÍ VÝŽIVA